Мета проекту – провести дослідження і зробити висновки з метою підтримки виробників якісної продукції, застерегти покупців від недобросовісного виробника, який своєю продукцією може зашкодити здоров’ю людини
Дослідження проводились на протязі 2017 року. До дослідження було залучено фахівців з числа експертів ГО «Європейський Інститут Здоровго Харчування», активних прихильників ЗОЖ .
У якості експертів приймали участь:
- Професор кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів НУХТ, д.т.н. - Юрчак В. Г.
- Консультант по нормативних документах, провідний спеціаліст впровадження НАССР, ISO – Хомктовська І.В.
- Аспірант НУХТ - Рожно О.В.
- Дієтолог, експерт по здоровому харчуванню – Бурковська Г.А.
При активній підтримці активістів з числа студентів Національного Університету Харчових технологій (м. Київ), фокус-групи з членів групи ЗОЖ (м.Вінниця), небайдужі громадяни України.
Керівництво ГО «Європейський Інститут Здоровго Харчування» висловлює свою глибоку повагу і вдячність всім учасникам цього проекту за їх активну допомогу, підтримку і співпрацю!
ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ ПРОЕКТУ ПО ДОСЛІДЖЕННЮ ВИСІВОК ВІВСЯНИХ.
Останні роки дуже широкої популярності і попиту набули продукти, які сприяють оздоровленню та/або схудненню. Різноманітні дієти використовують у своєму раціоні клітковину, як джерело вітамінів і мікро- та макроелементів. Особливо цікавими виявились висівки злакових культур. Серед цих висівок лідером за популярністю є висівки вівсяні. Ця популярність обумовлена їх використанням у відомій дієті Дюкана.
Підвищений попит на цю продукцію стимулював і відповідну пропозицію. Разом з тим мусимо відзначити, що згідно зі стандартами України (ДСТУ) не існує висівок харчових. В усіх ДСТУ при переробці злакових культур висівки вважаються побічним продуктом, який використовують як корм для худоби. У зв’язку з цим для висівок не передбачений відповідний контроль по харчовій та санітарній безпеці. Виготовляти харчові висівки можуть лише виробники, які розробили для цього відповідні ТУ з урахуванням вимог по харчовій безпеці, які були узгоджені у МОЗ України (на час дії такої практики).
На жаль ми вимушені констатувати, що зараз на ринку України з’явилась дуже велика кількість виробників, які пропонують висівки вівсяні, але для їх виготовлення не користуються ніякими нормативними документами. Не всі мають відповідні ТУ. Дехто посилається на ДСТУ, які не передбачають виготовлення висівок харчових, а відповідно і контроль за харчовою безпекою продукції там не передбачено!. Посилання на такі ДСТУ ми вважаємо відвертим обманом споживачів! Якщо покупець буде використовувати продукцію, яка не пройшла ніякого санітарного контролю та до якої не передбачено контроль будь-яких показників безпеки, це може привести до дуже негативних наслідків, які можуть загрожувати здоров’ю людини!
Вживання такої продукції не припустимо взагалі, а для використання, як дієтичного продукту для здорового харчування, тим більше!
Мета проекту – провести дослідження і зробити висновки з метою підтримки виробників якісної продукції, застерегти покупців від недобросовісного виробника, який своєю продукцією може зашкодити здоров’ю людини (якщо такий буде виявлено).
Для цього планується:
- Вивчити, які є пропозиції висівок вівсяних на ринку України
- Перевірити, чи відповідають вони вимогам діючого законодавства у сфері безпеки продовольчих продуктів, захисту прав споживачів, вимог до маркування упаковки
- З’ясувати, чи не вводить надана на упаковці інформація в оману споживачів
- Проаналізувати, чи дотримувались при виготовленні висівок вимог НД, перш за все - харчової безпеки
- Проаналізувати органолептику продукту з огляду на безпечність її вживання людиною
- Зробити підсумкові висновки і надати рекомендації виробникам по виявленим недолікам
- Надати та посприяти широкому висвітленню у суспільстві підсумків даного проекту.
Для неупередженого проведення цього дослідження уся продукція, яка буде приймати участь у дослідженнях, буде пронумерована членами комісії у присутності третіх осіб – представників громадськості. Залучити фахівців із числа експертів Європейського Інституту Здорового Харчування на безоплатній основі. У разі необхідності за рекомендацією експертів провести деякі дослідження у сторонніх лабораторіях.
Усі дослідження будуть проводитись «сліпим методом», коли експерти не будуть знати виробника продукції.
Наступна частина досліджень - ОГЛЯД ВИРОБНИКІВ