Ви назвали свою продукцію екологічною?
Не має сертифікату? Тоді Ви звичайний шахрай і маєте відповідати по закону – це логічно!
У Вас є Екологічний Сертифікат? Чудово, Ви теж будете відповідати по закону – хоч це вже і не логічно, але в нас такі закони!
Все почалось у квітні 2016 року після засідання Круглого столу, який відбувся у Будинку Уряду 28-04-2016 за участю членів та експертів громадської ради при Мінекономрозвитку України, запрошених представників від Мінекономрозвитку України, Мінприроди України, Мінагрополітики України, Держпродспоживслужби України, Держспоживінспекції України, Антимонопольного комітету України, громадських рад при вищезазначених органах державної влади. Оскільки члени нашої організації - "Европейський Інститут Здорового Харчування", також приймали участь у цьому засіданні, то інформацію подаємо із перших вуст.
На цьому Круглому Столі піднялось питання як боротися з тими виробниками, які заявляють що їх продукція екологічна, але не мають ні якого на це підтвердженя. Було прохання до Антимонопольного комітету розібратись у цьому питанні і припинити подальшу оману покупців!
Антимонопольний комітет розібрався і вияснив:
- «Екологічне», це зовсім не «Органічне», а «Біо», взагалі не зрозуміло що.
- порушниками є і ті виробники, які заявляють про «Еко», чи «Органіку» і не мають відповідного підтвердження, так й ті, хто такі Сертифікати мають!
- Органи, які видають ці Сертифікати, теж порушують закон України і мають за це відповідати!
Тобто, винні ВСІ!
Парадокс полягає ще і у тому, що, наприклад, Органічний сертифікат, який видано відповідним сертифікаційним органом, визнається у Європі, але не має чинності в Україні!
І це не вина Антимонопольного комітету, він лише дотримується чинного українського законодавства!
Нагадаємо, такі висновки зробиву Антимонопольний комітет ще більше року тому. Були масові перевірки всіх виробників і назначались відповідні покарання. Порушниками були ВСІ!
Головних порушень у виробників, які намагались все зробити по закону, було два (тих, хто займався відвертим обманом, ми до уваги не беремо).
Одне – це необізнанність населення, які вважають, що екологічна продукція і органічне це одне те саме. Якщо виробник продуктів харчування заявив, що його продукція Екологічна, то АМК вважає, що цим виробник вводить в оману покупців, якій не знають різниці і вважають її Екологічною. Впевнені, що і зараз не всі знають цю різницю, а вона суттєва! Детально про це читайте у статті «Еко»-це не «Органіка»! Але хіба у необізнаності покупця винен виробник? Хіба можна наказувати виробника, який виготовляє пельмені (і написав про це на упаковці) за те, що хтось купив їх, бо думав, що це вареники?
Друге - це недосконале законодавство. Наприклад «Технічний регламент з екологічного маркування» не відповідає вимогам Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності». Є розбіжності в тому по яким критеріям і хто має право вирішувати чи є така продукція екологічною і т.і.
Пройшов рік і 25 травня 2017 року відбулось ще одне засідання у тому ж складі - Мінприроди, Мінекономрозвитку, Антимонопольний комітет України та Держпродспоживслужба за участю екологічної громадськості та провідних національних виробників екопродукції. Знов піднімалось питання щодо ефективності застосування екологічного маркування на етикетці, в рекламних матеріалах та нормативної бази, яка регулює це питання.
Думки і позиції сторін розділились. Більш детально про це описано в статті, яка опублікована в інтернет-журналі «Екологія Підприємства».
На засіданні були пропозиції розробити проект Закону України «Про екологічне маркування» з метою посилення державного нагляду за дотриманням правил застосування екологічного маркування, а також внести відповідні зміни до Законів України «Про захист прав споживачів», «Про рекламу», «Про захист від недобросовісної конкуренції» тощо.
За результатами наради, було прийнято рішення на розробку Мінприроди разом з Технічним комітетом стандартизації ТК 82 пакету змін до законодавчих актів та ініціювання виведення з-під дії Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» питання визнання (призначення) органу екологічного маркування, а також розробку законодавчого акту про застосування екологічного маркування.
Також було ухвалено рішення ініціювати скасування Постанову Кабінету Міністрів України від 18.05.2011 № 529 «Про затвердження Технічного регламенту з екологічного маркування».
Але представник Антимонопольного комітету України, Манько Оксана Валеріївна, заступник начальника управління, начальник відділу розслідувань недобросовісної конкуренції виробничої сфери, повідомила: «Ми продовжуємо розслідувати застосування екологічних декларацій щодо недопущення введення в оману споживачів. Згідно з чинним законодавством, на суб’єкти господарювання, які необґрунтовано застосовують написи «Еко», «Біо», «Екологічний», «Натуральний» тощо можуть бути накладені штрафи в розмірі 5% від доходу за минулий рік. Зміни в законодавстві щодо застосування екологічного маркування, про які йдеться, не стануть на заваді для продовження наших розслідувань» (першоджерело тут).
Усунення невідповідності у діючих Законах України все чекають свого часу. «Обіцяного три роки чекають», рік вже минув, ще трішки лишилось. А поки, «Еко» в тебе, чи «Органика» – 5% від доходу за минулий рік!
Автор: Член-кореспондент Європейського Інституту Здорового Харчування - А.Фандер